Hydrofory Grundfos SCALA – kompaktowe rozwiązanie do domu i ogrodu
Grundfos SCALA1 i SCALA2 to nowoczesne urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody. Dzięki ich kompaktowej obudowie zawierającej wszystkie elementy tradycyjnego hydroforu, łatwo można je zamontować nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Nowoczesne, kompaktowe hydrofory typu „wszystko w jednym”
Przez długi czas konstrukcja domowych hydroforów pozostawała stosunkowo niezmieniona. Klasyczny hydrofor opierał się na pompie samozasysającej z łącznikiem ciśnienia, o stałym lub nastawialnym ciśnieniu załączania. Cały zestaw umieszczano na platformie, która znajdowała się na zbiorniku o pojemności zazwyczaj kilkudziesięciu litrów. Taka konstrukcja zabierała dużo miejsca, a dodatkowo głośna praca pompy sprawiała, że korzystanie z niej było uciążliwe dla mieszkańców.
W ostatnich latach nowoczesne, kompaktowe urządzenia do podnoszenia ciśnienia, zwane „wszystko w jednym”, zyskały dużą popularność. Są one znacznie mniejsze niż tradycyjne hydrofory, pracują ciszej i oferują zaawansowane funkcje zapewniające wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Do tego rodzaju urządzeń zaliczają się hydrofory SCALA1 i SCALA2, produkcji duńskiej firmy Grundfos.
Grundfos SCALA – kompaktowa budowa i prosty montaż
Określenie „wszystko w jednym” oznacza, że w jednej, zintegrowanej obudowie znajdują się wszystkie komponenty typowego hydroforu, takie jak pompa, zbiornik, zawory zwrotne i łącznik ciśnienia. Kompaktowa konstrukcja umożliwia łatwy montaż nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni, co jest szczególnie korzystne przy instalacji w domach bez piwnicy, domkach letniskowych lub na działkach rekreacyjnych.
Dodatkową istotną zaletą kompaktowej konstrukcji jest możliwość łatwego samodzielnego montażu przez właściciela domu lub ogrodu. Procedura montażu jest klarownie opisana w instrukcji obsługi urządzenia oraz ilustrowanym przewodniku, które są dołączone do opakowania.
Hydrofory SCALA zostały zaprojektowane tak, aby pracować w wyjątkowo cichy sposób, co odróżnia je od tradycyjnych urządzeń. Poziom generowanego hałasu jest zbliżony do tego, który emituje domowa zmywarka w przypadku modelu SCALA2 lub ekspres do kawy dla wersji SCALA1. Cicha praca pomp SCALA jest możliwa dzięki zastosowaniu systemu chłodzenia silnika pompy wodą.
Hydrofory Grundfos SCALA – zabezpieczenia
SCALA1 i SCALA2 zostały wyposażone w kompleksowe zabezpieczenia, które skutecznie eliminują ryzyko uszkodzenia pomp, strat materialnych oraz ułatwiają szybką diagnozę potencjalnych problemów. Diodowy wskaźnik „Grundfos EYE” umożliwia łatwą weryfikację stanu zasilania, monitorowanie pracy silnika oraz jego zatrzymanie.
SCALA1 i SCALA2 zostały zaopatrzone w funkcję zabezpieczającą przed suchobiegiem, co oznacza ochronę przed pracą w przypadku braku wody na wejściu pompy lub gdy pompa nie została zalana przed uruchomieniem. Obie pompy posiadają także zdolność wykrywania nieszczelności w instalacji lub wycieków wody z niedokręconych zaworów czerpalnych. Ze względu na stopień ochrony IPX4D, zarówno SCALA1, jak i SCALA2 mogą być instalowane na zewnątrz. Dodatkowo, SCALA2 posiada zabezpieczenie przed zamarzaniem wody, co zwiększa jej wszechstronność.
SCALA1 czy SCALA2 – dobór pompy do zastosowania
Zarówno SCALA1, jak i SCALA2, to nowoczesne hydrofory doskonale przystosowane do dostarczania wody do domów jedno- i dwurodzinnych.
Najważniejszą różnicą między SCALA1 a SCALA2 jest zastosowanie przetwornicy częstotliwości w przypadku SCALA2, podczas gdy SCALA1 nie jest nią wyposażona. Dzięki tej przetwornicy, SCALA2 utrzymuje stałe ciśnienie po stronie tłocznej niezależnie od rozbioru. Użytkownik może dostosować pożądane ciśnienie w zakresie od 1,5 do 5,5 bara. Przy zmianach rozbioru w instalacji z pompą SCALA1, ciśnienie po stronie tłocznej zmienia się zgodnie z charakterystyką pompy. Dlatego kluczowe jest uwzględnienie maksymalnego rozbioru przy doborze odpowiedniej wielkości pompy.
Obie pompy, SCALA1 i SCALA2, mają zdolność zasysania wody, ale tylko SCALA1 umożliwia regulację charakterystyki ssania. Dzięki przełącznikowi umieszczonemu w obudowie pompy, użytkownik może dostosować tryb pracy zależnie od warunków, takich jak obecność nadmiernego powietrza w wodzie lub konieczność pracy pompy z napływem.
Inną różnicą między pompami SCALA1 a SCALA2 jest ich zdolność do komunikacji. SCALA1 umożliwia sterowanie pompą poprzez technologię Bluetooth, co staje się szczególnie praktyczne w przypadku ograniczonego dostępu do panelu operacyjnego pompy. W przeciwieństwie do tego, SCALA2 nie posiada tej funkcji. Pompą SCALA1 można zdalnie sterować za pomocą bezpłatnej aplikacji GO Remote.
Aplikacja umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie pompy, a także dostosowywanie czasu jej pracy. W przypadku wykorzystania SCALA1 do nawadniania, szczególnie przydatną funkcją dostępną w aplikacji jest kalendarz, który pozwala programować okresy pracy pompy zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Aplikacja umożliwia także konfigurację zestawu dwóch pomp, aktywowanie oraz wybór opcji sterowania dla zewnętrznego sygnału wejściowego, generowanie raportów z pracy pompy, a także odczytanie dziennika ostrzeżeń i alarmów. SCALA1 oferuje również funkcję sterowania sygnałem zewnętrznym, co pozwala wykorzystać ją do różnych zastosowań, takich jak napełnianie zbiornika z zastosowaniem łącznika poziomu, automatyczne nawadnianie współpracujące z czujnikiem wilgotności gleby, czy instalacje z zewnętrznym przetwornikiem ciśnienia.
Kompaktowa konstrukcja, solidne wykonanie i zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiają, że pompy SCALA są doskonałym wyborem dla tych, którzy poszukują wszechstronnych hydroforów do zastosowań domowych i ogrodowych. W sytuacjach, gdzie istnieje potrzeba utrzymania stałego ciśnienia wody przy zmieniającym się rozbiorze, szczególnie polecana jest SCALA2. Natomiast do dostarczania wody i nawadniania doskonale sprawdzi się SCALA1. Wybór tego modelu jest również wskazany, jeśli planujemy zwiększenie wydajności poprzez dodanie drugiej pompy, chcemy sterować urządzeniem zdalnie za pomocą smartfona, lub gdy mamy ograniczony budżet.